Haberler

İnci Akü ve GS Yuasa Ortaklık Süreci Resmen Tamamlandı

10 Ekim 2015 Cumartesi

Türkiye ve Dünya akü sektörünün önde gelen iki oyuncusu İnci Akü ve GS Yuasa 6 Ekim 2015 tarihinde atılan imzalar sonucu güçlerini birleştirdi. İnci Akü A.Ş., Japonya merkezli GS Yuasa Int. Ltd. ile gerçekleştirdiği ortaklık doğrultusunda, İnci GS Yuasa A.Ş. olarak yoluna devam ediyor.

İnci Holding iştiraklerinden İnci Akü, dünya akü sektörünün öncü kuruluşlarından GS Yuasa ile stratejik iş birliğine imza attı. Nisan 2015’te iki taraf arasında imzalanan niyet sözleşmesiyle başlayan süreç, İnci Holding’in ev sahipliğinde 6 Ekim tarihinde gerçekleştirilen imza töreniyle resmi olarak tamamlandı. Böylece İnci Holding, son bir yıl içinde gerçekleştirdiği üçüncü yabancı ortaklıkla ulusal ve uluslararası alanda sürdürülebilir gelişimine devam ediyor.

İhracat lideri İnci Akü, bu alandaki gücünü Japon devi GS Yuasa’nın küresel deneyimi ve yeni nesil akü teknolojileri konusundaki birikimi ile birleştiriyor. Bu ortaklık çerçevesinde GS Yuasa, Türkiye’ye yatırım yaparak bölgedeki varlığını güçlendirirken, İnci Akü de GS Yuasa’nın küresel varlığı ve ürün çeşitliliğiyle pazardaki iş hacmini artıracak.

İmza töreninde konuşan İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan İnci, “Holding olarak kendi alanlarında öncü firmalarla ortaklık yaparak uluslar arası pazarlardaki gücümüzü arttırıyor ve sürdürülebilir büyüme sağlıyoruz. Bugün dünyanın lider akü üreticilerinden GS Yuasa ile gerçekleştirdiğimiz stratejik ortaklık her iki taraf için de önemli kazanımlar sağlayacak. Bu ortaklıkla, İnci Holding olarak küresel alanda önemli bir yatırımcıyı Türkiye’ye kazandırmakla kalmıyor, yeni yatırımlarla ülkemize önemli katkılar da sağladığımıza inanıyoruz. GS Yuasa ile gerçekleştirdiğimiz yüzde 50 ortaklıkla, faaliyette bulunduğumuz pazarlarda güçlenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu ortaklığın gerçekleşmesi ile şirketimizin ünvanı, İnci GS Yuasa A.Ş. oluyor. İnci GS Yuasa olarak Türkiye ve bölgede pazar lideri olma hedefimiz doğrultusunda yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz” dedi.

İnci Akü markalı ürünler ile birlikte, GS Yuasa ürünlerinin Manisa’daki fabrikada üretilmeye başlanacağını belirten GS Yuasa Başkanı Osamu Murao, “Türkiye, konumu ve gücü itibariyle bölgede çok önemli bir oyuncu. GS Yuasa olarak Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki konumumuzu güçlendirmeye önem veriyoruz, bu nedenle İnci Akü ile yaptığımız bu başarılı iş ortaklığı bizim için oldukça değerli. GS Yuasa olarak küresel arenada büyümeyi hedefliyoruz. İnci Akü ile yapacağımız bu ortaklık, iki şirketi de pazarda stratejik olarak daha da güçlendirecek. Ortak bir iş planı üzerinden ilerleyeceğimiz ortaklık çerçevesinde İnci Akü’nün Manisa'da bulunan fabrikalarında GS ve Yuasa markalı ürünlerimizin üretimini de gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Tüm Haberler
Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısım Gaziler Caddesi
No:6 45030 Manisa / TÜRKİYE
0(236) 233 25 10